Tartu linn eraldas Tartu Filmifondile toetuse 2019. aastal nelja uue filmi kaasfinantseerimiseks, sealhulgas toetatakse esimest rahvusvahelist filmi, mis on fondi jaoks tõeliseks läbimurdeks. Tartu filmifondi eesmärgiks on edendada Eesti ja rahvusvaheliste filmide loomist ja neile tootmis- ja järeltootmisteenuse osutamist Tartus ja Tartumaal. Filmifondi suurus on kuni 150 000 eurot aastas ning toetusega kaetakse kuni 20 protsenti tootja poolt filmiprojekti tarbeks tehtud kulutustest Tartu piirkonnas.
Tartu Filmifond toetab 2019. aastal Taani, Eesti ja Belgia koostööfilmi "Erna on sõjas", režissöör Henrik Ruben Genz. Filmi peategelaseks on Erna, kelle lihtsameelne poeg Kalle värvatakse Esimese maailmasõja lõpuaastatel sõjaväkke. Meeleheitel ema kasutab juhust ja maskeerub meheks, et pojale järgneda. Soovist sõjakeeristes Kallele toeks olla leiab Erna end pikal ja kurnaval teekonnal läbi esimese maailmasõja lahinguväljade. See on liigutav lugu jõulisest naisest ja vankumatust emaarmastusest. Filmi peaosades on taani tippnäitlejad Trine Dyrholm ja Ulrich Thomsen, kunstnikuks Jette Lehmann (Lars von Trieri “Melanhoolia”, 2011. aasta Euroopa filmiauhindade kunstnikupreemia). Film jõuab Taanis kinolinale 2020. aasta septembris. Filmi tootja on Skandinaavia üks suurimaid filmikompaniisid Nimbus Film (Festen, 1998, Louder than Bombs, 2015; Virgin Mountain, 2015), mis on välja toonud kokku üle 50 mängufilmi, peaprodutsendid Brigitte Hald ja Nynne Selin Eidnes. Kaastootjateks on Entre Chien & Loup, produtsent Sébastian Delloye ja Nafta Films, produtsent Esko Rips.
Nimbus Film on 90ndatel aastatel aset leidnud taani filmi uue laine üks edumeelsemaid filmikompaniisid, nende portfooliosse kuulub näiteks neli Dogme 95 filmi, sealjuures Thomas Vinterbergi „Festen“, mis sai 1998. aastal Cannes´i filmifestivalil žürii peaauhinna. Nimbus Film on saanud ka kaks korda Berliini Hõbekaru filmide „Mifune“ ja „A Soap“ eest.
“Erna on sõjas” võtted toimusid Tartus ja Tartumaal augustis ja septembris 2019.
Eesti filmidest saab toetuse 15. jaanuarist kinodes linastuv Jaan Tootseni dokumentaalfilm “Fred Jüssi. Olemise ilu”. Tegu on filmiga loodusfilosoof Fred Jüssist, kes seistes looduse ja kultuuri ristteel on sügavalt läbi tunnetanud inimeseks olemise põhiküsimused. Filmi on tootnud Taska Film, produtsent Kristian Taska.
Oskar Lutsu romaani põhjal valmiv film “Talve" on viimane peatükk Oskar Lutsu Paunvere lugude põhjal valminud filmide reas, režissöör Ergo Kuld. Filmi esilinastus on 7. veebruaril 2020. Filmi tootjad on Taska Film, Kassikuld ja Apollo Film Production, produtsendid Kristian Taska, Ergo Kuld, Martin Algus, Tanel Tatter ja Veiko Esken.
Neljanda filmina saab toetust Margus Paju spioonifilm “O2”, peaosas Priit Võigemastiga. Linateose tegevus viib Molotov-Ribbentropi pakti aegsesse Eestisse – aastasse 1939. Eesti Sõjaväeluure (O-2) kapten naaseb kodumaale, et uurida oma ametivenna salapärast surma. Filmi tootja on Nafta Films, produtsent Esko Rips.
Nafta Films produtsent Esko Rips: “Meile on Tartu Filmifondi toetus väga oluline, sest võttepaigad Tartus ja Tartumaal rikastavad oluliselt mõlemat Nafta Filmsi produtseeritavat filmi.”
Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Filmifondi juht Kristiina Reidolv: “2019. aastat võib Tartu Filmifondi jaoks lugeda läbimurde aastaks - nii kodumaiste kui rahvusvaheliste filmikompaniide huvi Tartu Filmifondi vastu on hüppeliselt kasvanud. Suur huvi loob head eeldused filmitööstuse arendamiseks Tartus - tulevikuplaanid on seotud nii Tartu Filmifondi tegevusmahtude kasvatamise ja rahvusvahelise haarde suurendamisega, infrastruktuuri loomise ja filmihariduse edendamisega, kui ka filmitööstuse ettevõtete ellukutsumise ja koolitamisega, et Tartust kui eesti filmi sünnilinnast saaks tulevikus rahvusvaheline filmilinn.”
Tartu Filmifond liitus sel sügisel ka üle-euroopalise regionaalsete filmifondide võrgustikuga Cine-Regio. 2005. aastal asutatud Cine-Regio näol on tegemist üle-euroopalise regionaalsete filmifondide võrgustikuga, kuhu kuulub tänaseks 49 regionaalset filmifondi 12 Euroopa Liidu liikmesriigist, samuti Norrast ja Šveitsist. Suurtest filmimaadest on esindatud mitmete regionaalsete filmifondidega näiteks Suurbritannia (nt Film London), Prantsusmaa, Hispaania. Skandinaavia riikidest võiks nimetada Film i Väst`i ja Film i Skånet Rootsist. Baltikumist oli seni esindatud vaid Riia Filmifond Lätist.
Tartu Filmifondi liitumine Cine-Regio võrgustikuga on oluline samm Eesti filmivaldkonna jaoks laiemalt, sest Cine-Regio liikmeks olemine võimaldab osaleda Euroopa Liidu filmipoliitika loomises, samuti kaasproduktsioonide tootmises.
2019. aastal tutvustati Tartu Filmifondi Cannes´i filmifestivali filmiturul, Pimedate Ööde Filmifestivali raames toimuval filmiturul Industry@Tallinn & Baltic Event Tallinnas ja ülemaailmsel filmilokatsioonide messil FOCUS Londonis. Uue aasta alguses tutvustatakse Tartu Filmifondi 70ndal Berliini filmifestivalil Berlinale, mis toimub sel aastal 20. veebruarist kuni 1. märtsini.
Tartu Filmifondi haldab Tartu Loomemajanduskeskus. Tartu Filmifond loodi 2015. aastal ning varem on toetust saanud Margus Paju lastefilm „Supilinna Salaselts" (2015), Mart Kivastiku mängufilm „Õnn tuleb magades“ (2016), Joosep Matjuse loodusfilm „Tuulte tahutud maa” (2018) ja Hardi Volmeri mängufilm „Johannes Pääsukese tõeline elu" (2019). Tartu Filmifondi eesmärgiks on tuua Tartusse nii eesti kui rahvusvahelisi filmiproduktsioone ja välisinvesteeringuid, mis aitavad elavdada Tartu piirkonna kultuuri- ja majanduselu ning edendada turismi.
Tartu Filmifondi koduleht:
www.tartufilmfund.ee